O ogród należy dbać przez cały rok. Zależnie od pory roku intensywność prac ogrodowych się zmienia. W tym miejscu znajdziecie Państwo porady dostosowane do obowiązującej i nadchodzącej pory roku. Mamy nadzieję, że zamieszczone przez nas wskazówki pomogą Państwu lepiej przygotować się do prac ogrodowych i sprawią, że Wasz ogród będzie cieszył wzrok.
Wiosna w ogrodzie
Gdy robi się cieplej chętniej spędzamy czas na zewnątrz. Wówczas dostrzegamy krajobraz naszego ogrodu po zimie. Najczęściej wymaga on sporego nakładu pracy, aby ogród mógł cieszyć właścicieli latem. Poniżej wymieniamy najważniejsze wiosenne prace:
- zbierz wszystkie liście, aby rośliny mogły oddychać
- przed rozwinięciem pąków obetnij suche gałęzie
- wiosna to odpowiedni czas na pielęgnację trawnika:
- przeprowadź wertykulację trawnika – przed przystąpieniem do wertykulacji, trawę należy najpierw skosić do wysokości 2-3 cm – pozwala to usunąć sfilcowaną trawę i mech – dzięki temu do trawnika dociera więcej substancji odżywczych, wody i powietrza
- po wertykulacji warto przeprowadzić piaskowanie i nawożenie
- jeżeli występują większe ubytki w trawniku niezbędne jest dosianie odpowiedniej mieszanki trawnikowej
- jeżeli chcesz sadzić rośliny – wiosna to odpowiedni czas – pamiętaj jednak o odpowiednim nawodnieniu i nawożeniu
- jedną z ostatnich koniecznych prac jest nawożenie ogrodu
Zakładamy trawnik!
Na złym podłożu nie wyrośnie ładny trawnik. Na gruzie budowlanym z warstwą gęstej, kwaśnej gliny nie wyrośnie trawa, tylko same niewymagające specjalnych warunków chwasty. Gliniaste i ilaste podłoże powinniśmy rozluźnić i przesuszyć piaskiem i torfem. Trawa nie lubi podmokłego podłoża, w którym dodatkowo łatwiej rozwija się mech. Przy zbyt dużej ilości piasku podłoże mogłoby wysychać, dlatego też zdolność zatrzymywania wody poprawiamy, dodając do podłoża torfu i kompostu. Gdy podłoże będzie zbyt kwaśne, a więc przy odczynie pH poniżej 5,5, musimy dodać wapna. Zapobiegnie to wyrastaniu mchu.
1. Rozluźnianie podłoża
Zbrylone podłoże najlepiej rozluźniamy glebogryzarką spalinową. Usuwamy kamienie i korzenie. W razie potrzeby rozrzucamy piasek lub torf.
2. Osiadanie podłoża
Teraz podłoże musi przez pewien czas osiąść. To osiadanie, które możemy pospieszyć przy suchym podłożu lekkim walcem, zapobieganie późniejszym osiadaniom i nierównościom.
3. Wyrównywanie
Nierówne miejsca wyrównujemy grabiami. Podłoże musi być drobno agregatowe, by nasiona mogły optymalnie wzrastać.
4. Wysiewanie
Nasiona i nawóz startowy rozrzucamy równomiernie siewnikiem lub ręcznie. Lepiej wysiać mniej niż więcej, około 15-20 g/m². Zbyt gęsto posiana trawa będzie trudniej rosła.
5. Nakłuwanie
Równomiernie wysiane nasiona wbijamy w podłoże za pomocą walca z igłami lub kratownicy na głębokość maksymalnie 1 cm.
6. Nawadnianie
Poszczególne trawy w mieszance kiełkują w różnym okresie. Z tego powodu wierzchnią warstwę gleby nawadniamy jak najdrobniejszym zraszaczem i małymi kroplami, nie pozwalając na wyschnięcie wrażliwych kiełków.
Co raz cieplej, przyszło Lato!
Pamiętaj o podlewaniu
Regularnie intensywnie nawadniamy! Najwyżej dwa razy w tygodniu, lepiej nawet jeden raz, wtedy jednak bardzo obficie (około 20 litrów na m²). Częste podlewanie w małych ilościach „zniszczy” każdy trawnik! Albo stale rozdrabniamy skoszoną trawę, albo stosujemy letnie nawożenie. W przypadku używania do tych celów kosiarki wielofunkcyjnej VIKING możemy zrezygnować z letniego nawożenia! Na czas upałów trawę zostawiamy dłuższą (około 5 cm) a przy pochmurnej pogodzie kosimy. Wysoką trawę kosimy w kilku etapach, rozpoczynamy od maksymalnej wysokości koszenia i schodzimy coraz niżej. Usuwamy z trawnika chwasty, poprawiamy naruszone miejsca i ewentualne przerwy zasiewamy późnym latem, by trawa w ciepłe jesienne dni mogła jeszcze dobrze urosnąć.
Już czas na jesienne porządki w ogrodzie
Za oknami już coraz chłodniej, liście zmieniły już kolor i stopniowo spadają z drzew. To nieuchronne znaki, że nadeszła już jesień. Czas zabrać się za jesienne porządki na ogrodzie.